Jó néhány éve dolgozom az Affinity szoftverekkel és ezért gondoltam arra, hogy készítek egy összehasonlítást a két gyártó alkalmazásait bemutatva. Az Adobe vs. Affinity ugyanis egy gyakori kérdés, ami szinte mindig előjön designer körökben. Mindkét tábornak megvannak a pro és kontra érvei, ezért megpróbálok segíteni ha ilyen döntést kell hoznod. Illetve azért is, mert nem biztos, hogy Neked is szükséged van a munkádhoz az Adobe kétség kívül kiváló, de robosztus alkalmazásaira.
Ahhoz, hogy megfelelő döntést tudj hozni, több szempontból is figyelembe kell venni a programok sajátosságait, mert ez segít majd a megfelelőt kiválasztani.
Áttekintés
Az egyik oldalon van az Adobe Creative Cloud, amely évtizedek óta vezető szerepet tölt be a kreatív szoftverek terén és az alkalmazások széles skáláját kínálja, beleértve a grafikát, az animációt, a videószerkesztést, vagy akár a felhasználói felület tervezést. Másrészt itt van az Affinity, egy újabb programcsomag, amely az Egyesült Királyságban székelő Serif cég tulajdonában van és egyenlőre a fotószerkesztésre, a vektorgrafikára és a kiadványszerkesztésre koncentrál.
Ez az összehasonlítás ezért a Photoshop és az Affinity Photo, az Illustrator és az Affinity Designer, valamint az InDesign és az Affinity Publisher programokra korlátozódik, mivel grafikusként és webdesignerként főként ezeket használjuk.
Árképzés
A két szoftvercsomag között nemcsak árban, de az árképzési modelljükben is nagy az eltérés. A blogcikk irásakor az Affinity egyszeri vásárlási modellt kínál, és ha mindhárom szoftvert egy csomagban veszed meg, akkor 69 990 Ft-os áron megkapod mindegyik operációs rendszerre, Windows-ra, MacOS-re és iPad-re is.
Sőt, évente legalább kétszer erre az árra is kínálnak legalább egy 40%-os kedvezményes időszakot, plusz a legújabb húzásuk az, hogy 6 hónap ingyenes hozzáférést biztosítanak a kipróbálásra, tehát nem kell zsákbamacskát venned és ez kezdőként, vagy a tanulás idejére egy nagyon erős ajánlat.
Ezzel szemben az Adobe csak előfizetéses modellt enged, aminél többféle csomagajánlat is elérhető. Ha külön-külön fizetsz elő a programokra, akkor darabonként 27,74€ / hó az ár, ami átszámítva kb. 11 000 Ft. Vannak egyéb csomagok is, de ha mindhárom fent említett szoftvert szeretnéd használni, akkor teljes csomagra elő kell fizetned, ami így 106,38€ / hó áron érhető el. És igaz, hogy ezért több mint 20 szoftverhez kapsz teljes hozzáférést, de ezek között van egy csomó olyan is, amit soha nem fogsz használni.
Jelentősebb kedvezmények itt akkor vannak, ha az éves előfizetést választod, de még így is elég húzós az ár, főként ha kezdő vagy, a próbaverzió használata pedig mindössze 7 nap.
Az Affinity ezért szerintem mind rövid, mind hosszú távon költséghatékonyabbnak bizonyul és amiatt sem kell aggódnod, hogy az előfizetés lejárta után elveszíted a hozzáférést a korábbi munkáidhoz.
Munkaterület és használhatóság
Összehasonlítva az Adobe és az Affinity program felületeit, elmondható, hogy kezdőként mindegyik zsúfoltnak tűnhet, mivel az alkalmazások rengeteg funkciót kínálnak. Mindegyik alkalmazás számos eszközt, menüt, és panelt tartalmaz, azonban a munkaterületek könnyen testreszabhatók a saját igényeinknek megfelelően.
Az Affinity és az Adobe alkalmazások között észrevehető különbség van az opciók és eszközök számában ezért úgy tűnhet, hogy az előbbi a valamivel kisebb funkciókészlet miatt gyengébb alkalmazás. Emellett mindkét alkalmazásnak sok közös vonása van az interfészek és az eszközök használatában. A menüszerkezetek kissé eltérnek, de általában véve ezek az alkalmazások nagyon hasonlóak, az Affinity kisebb eszközkészlete miatt pedig egy felhasználó barátabb felülettel rendelkezik, ami kezdőként mindenképpen előnyös.
Apróság ugyan, de az Affinity felhasználói felületén színes ikonok találhatók, ellentétben az Adobe alkalmazások fekete-fehér ikonkészletével szemben. Ez a látszólag kis különbség azonban nagymértékben megkönnyíti az eszközök kiválasztását a tervezési folyamat során. Igaz ez ízlés dolga, hiszen biztosan vannak olyan felhasználók is, akiket meg zavarnak a színes ikonok.
A fájltípus kompatibilitás szempontjából fontos figyelembe venni az egyes programok által támogatott vektoros fájlformátumokat. Mind az Affinity, mind az Adobe programok a fájlok importálásának és exportálásának széles skáláját kínálják, bár az Adobe valamivel nagyobb választékot támogat.
Érdemes viszont azt is megjegyezni, hogy az Affinity alkalmazások képesek kezelni a Photoshop, Illustrator és InDesign fájlokat is.
Mobil alkalmazások
Az Adobe mobilalkalmazásai korlátozottak, mivel ezek az asztali alkalmazások kiegészítéseként készültek, ezért ha rajzolni szeretnél, a Creative Cloud szolgáltatást kell használnod ahhoz, hogy az iPad-ről az asztalra helyezd a munkád. Emiatt például az Illustrator-ban való rajzolás még mindig egy kicsit macerásabb, még akkor is ha grafikus táblával rajzolsz.
Az Affinity teljes funkcionalitású iPad alkalmazásai ezzel szemben sokkal gördülékenyebb megoldást jelentenek. Sajnos Android-os verzió még nincs, de a Windows-os érintőképernyős készülékeken a rajzolási és festési élmény egészen jónak mondható.
Tanulási görbe
Elsőre mindkét csomag szoftvereinek a használata nagy kihívást jelenthet és ahhoz, hogy a legtöbbet hozhasd ki ezekből az alkalmazásokból, mindenképpen oktatóanyagokra lesz szükséged.
Az Adobe több mint három évtizede létezik, gazdag funkciókészlettel rendelkezik, beleértve a fejlett rajzeszközöket, a színkezelést és a tipográfiát. A kiterjedt funkcionalitás azonban egy nehezebb tanulási görbével is jár, viszont a szoftvereknek számos online forrása van, amik közé hivatalos oktatóanyagok, valamint egy csomó kézikönyv is tartozik.
Az Affinity egy újabb szereplő a kreatív szoftverek piacán, ezért egy modernebb felületet és optimalizált munkafolyamatot kínál, amelyet a kezdők könnyebben megtanulhatnak és használhatnak. Az eszköz és funkciókészlete is kiterjedt, beleértve a vektoros rajzeszközöket, a fejlett tipográfiát és a rasztereffektusok támogatását és bővel lefedi a professzionális felhasználás szintjét is.
És bár a Serif folyamatosan saját útmutatókat készít és a felhasználói közösség is gyorsan növekszik, az oktatóanyagok száma még jóval kisebb a fő versenytárséhoz képest.
Rendszerkövetelmények
Mindkét szoftvercsomag használható különféle operációs rendszereken, de az Affinity egyik nagy előnye a versenytársával szemben, hogy szélesebb modellválasztékon fut és kevesebb RAM-ot igényel. Emiatt nem csak az árában, de a számítógépes rendszer tekintetében is egy megfizethetőbb megoldás lehet a kisebb költségvetéssel, vagy kevésbé erős eszközökkel rendelkező felhasználók számára. Ez különösen fontos, mivel egyre több tervező dolgozik otthonról, és egyre gyakoribb a különféle grafikai munkák kiszervezése.
Ezzel szemben az Adobe mindig is magas rendszerkövetelményekkel rendelkezett és ez alól a szoftverek legújabb generációja sem kivétel. Ezenkívül az Adobe Creative Cloud a háttérben fut, rendszererőforrásokat használva és tovább terhelve az amúgy is igénybe vett rendszereszközöket.
Funkciók és eszközök
Photoshop vs. Affinity Photo
Mindkettő fejlett képszerkesztési funkciókat kínál, de az Adobe Photoshop már olyan mesterséges intelligencia eszközöket is tartalmaz, mint a generatív kitöltés, a generatív bővítés és az AI-alapú képek létrehozása.
Az Affinity Photo újabb verziójának a teljesítménye és a többi Affinity alkalmazással való integrációja kimagasló. A szoftver jelenleg nagyon hasonlít ahhoz a Photoshop verzióhoz, ami az AI-eszközök bevezetése előtt volt elérhető és egy kicsit gyorsabb, mint a Photoshop, ha a fotók raszteres szerkesztéséről van szó.
A Photo-ból hiányzik néhány olyan speciális funkció, amelyet a Photoshop-hoz az évek során hozzáadtak, mint például az animáció és a 3D, de az Adobe elkezdett megszüntetni egyes funkciókat, többek között a 3D-t is a Photoshop ban. Másrészt a Photo kiváló kompatibilitást biztosít, még az Adobe fájlformátumokkal, például a PSD-vel is.
A Lightroom integráció egy másik szempont, amelyet érdemes megfontolni, mivel a Lightroom könnyen integrálható a Photoshop-al, ha összetettebb szerkesztéseket szeretnél végrehajtani. Ez a funkció viszont főként a fotósok számára lehet opcionális, a designerek ezt kevésbé használják.
A Photo és a többi Affinity alkalmazás egyik fő jellemzője az úgynevezett perszónák használata. A Photo tartalmaz egy Develop persona-t, ami tulajdonképpen a Lightroom hasonló fejlett fotószerkesztő alkalmazás. Igaz ennek az eszközkészlete korlátozottabb a Lightroom-nál, de így is sokféle szerkesztési lehetőséget biztosít, és mindezt beépítve a program részeként.
Illustrator kontra Affinity Designer
Az Adobe Illustrator hatalmas felhasználói bázissal és olyan egyedi eszközökkel büszkélkedhet, mint a képkövetés, a keverés, a 3D-s eszközök és a mesterséges intelligencia. Ellenben az olyan gyakori feladatokhoz, mint a kivágás és a maszkolás, sokkal több lépésre van szükség, mint kellene. A raszteres grafikák kezelése pedig mindig is nehézkes volt, ami nem sokat javult az új verzióknál sem.
Az Affinity Designer-ből hiányzik néhány speciális eszköz, mint például az image trace, de sokkal gyorsabb és egyszerűbb felületet kínál. Ezenkívül egy rugalmasabb megközelítést biztosít a szimbólumokhoz és sokkal jobb támogatást nyújt a rasztergrafikához a pixel persona-n keresztül, ami tulajdonképpen egy Photo program a Designer-en belül. A rajzolás és festés is sokkal egyszerűbb az Affinity Designer-ben, köszönhetően a grafikus táblák támogatásának.
Az Affinity kezelőfelülete sokkal egyszerűbb munkafolyamatot biztosít a kivágás, a maszkolás és összetett alakzatok esetében is. Bár az Illustrator egy bővebb eszközkészletet kínál, de a Designer is megállja a helyét még a professzionális felhasználás szintjén is.
Én közel 6 éve dolgozom az Affinity szoftvereivel és a számos előnye miatt nagyon megszerettem, a vele való munkát. Dacára annak, hogy nekem a vektorgrafika és az Illustrator volt mindig is a csúcs szoftver. (ez volt a diplomamunkám alapja is). Ma már azonban teljesen áttértem a Designer-re, mindent is ebben csinálok.
Ha az Affinity Designer és az Illustrator eszközeit kell összehasonlítani, az Adobe a több éves tapasztalatának köszönhetően határozottan előnyben van. A legpontosabban talán úgy lehet megfogalmazni, hogy a Designer egy megfelelő eszközkészlettel rendelkezik, az Adobe Illustrator-nak viszont több olyan funkciója is van, amelyek nagyban megkönnyítik a vektorgrafikák létrehozását. És bár a Serif folyamatosan új funkciókkal bővíti szoftverét, ezen a téren még nem zárkózott fel.
Adobe InDesign vs. Affinity Publisher
Az InDesign-ra is azt mondják, hogy egy iparági szabvány, de az Affinity Publisher, az Affinity programcsomag legújabb tagja szorosan zárkózik az InDesign képességeihez. A néhány funkcióbeli különbség egyike, hogy az InDesign képes interaktív PDF-űrlapok létrehozására is, míg a Publisher-el ezt nem tudjuk megcsinálni.
Az Affinity Publisher azonban sokkal jobb integrációt biztosít a többi alkalmazással a persona-kon keresztül. Itt közvetlenül szerkeszthetünk fotókat és vektoros grafikákat a programon belül, míg az InDesign esetében egy fotó szerkesztéséhez meg kell nyitnunk azt a Photoshop-ban.
A Publisher ugyanis a felületén belül tartalmazza a Designer-t és a Photo-t is és automatikusan kezeli különböző programokban létrehozott fájlok csatolását is. A Publisher emellett egy sokkal kezelhetőbb rendszert biztosít a bekezdésstílusok, stíluscsoportok és karakterstílusok kezelésére is.
Gyakori kérdések
Az Affinity jó alternatívája lehet az Adobe-nak?
Mindenképpen. Sok olyan funkciót és eszközt kínál, mint a versenytársa, de egy könnyebb tanulási útvonallal, egy modernebb és intuitívabb szerkesztői felülettel és nem utolsó sorban megfizethetőbb áron.
Mindenki azt mondja az Adobe az iparági szabvány
Ez így van. Viszont designerként, de még grafikusként is csak nagyon ritka esetben kell a forrásfájlokat biztosítanod és innentől kezdve tulajdonképpen mindegy, milyen programmal állítod elő azokat a fájlokat, amit az ügyfelednek adsz át, vagy a nyomdának küldesz. Ezek ugyanis olyan szabványos fájlformátumok, amiket mindegyik program kezel.
Az, hogy melyik alkalmazást használod a munkádhoz, az tulajdonképpen a Te személyes döntésed, ami az igényeidtől és preferenciáidtól függ.
Mire képes az Illustrator, amire a Designer nem?
Több ilyen eszköz is van, pl. Perspective Grid, vagy a Live Trace, amik nem érhetők el az Affinity alkalmazásban. A két program összehasonlítása során azonban érdemes megjegyezni, hogy a Designer is számos olyan funkcióval rendelkezik, amelyekkel az Illustrator nem, és nincs olyan munka, amit az egyikben vagy a másikban lehet csak megcsinálni.
Használhatja az Affinity az Illustrator és a Photoshop ecseteket?
Igen. Az alkalmazás az ecsetformátumok széles skáláját támogatja, illetve az Adobe Illustrator AI és a Photoshop PS fájljait is képes kezelni.
Összegzés
Megállapíthatjuk, hogy mindegyik alkalmazás fejlett funkciókat és lehetőségeket kínál, hogy lenyűgöző terveket készíthess. A két szoftvercsomag közötti választás során minden a személyes preferenciáidtól, a költségvetésedtől és a konkrét projektigényektől függ majd.
- Az Affinity megfizethetőbb, de az Adobe szélesebb szolgáltatáskészlettel rendelkezik.
- Az Affinity szoftverei modern, felhasználóbarát felülettel rendelkeznek, míg az Adobe programok esetében egy kicsit bonyolultabb tanulási görbére számíthatsz.
- Az Affinity hatékonyabb és jobban működik olcsóbb hardvereken, míg versenytársának nagyobb teljesítményű eszközökre van szüksége a zavartalan működéshez.
- Az Adobe egy magasabb árú havi előfizetést igényel, míg az Affinity egyszeri fizetést igényel.
Összességében mindkét alkalmazáscsomagnak nak megvannak a maga erősségei és gyengeségei és mindenki maga dönti el, melyik felel meg jobban az igényeinek.